Chalupáři v panelu. Drahé chaty mění poptávku po rekreačních objektech
Češi patří již dlouhé roky mezi nejvyhlášenější chatařské a chalupářské národy. V loňském roce strávila dovolenou na chalupě desetina Čechů a letos jich díky omezeným možnostem cestování bude pravděpodobně výrazně více. V posledních letech však jejich koníček naráží hned na několik překážek. Cena tradičních rekreačních objektů v posledních letech roste až o 15 % každý rok, v nejžádanějších oblastech je to však násobně výrazně více a chaty a chalupy jsou zde pro běžného Čecha nedostupné. A naopak chaty budované v sedmdesátých letech pak již často nesplňují požadavky nastupující generace. To dává vzniknout zcela novým trendům, jako je například „chalupaření v panelu“.
Jen na Bezrealitky stoupl zájem o chaty a chalupy k prodeji nebo pronájmu meziročně asi desetinásobně. Zvýšený zájem samozřejmě přináší příležitosti pro investory do rekreačních objektů určených ke krátkodobým pronájmům a tím se zvedají i ceny chat a chalup jako takových. Zejména v nejexponovanějších oblastech – především v Krkonoších nebo u jihočeského Lipna – je již několik let "vyprodáno" a roste zde nová výstavba, která však cenově zcela míjí možnosti běžného Čecha.
"Typická chalupa, jak si jí většina z nás představí, se v atraktivních turistických lokalitách stala pro střední třídu v podstatě nedostupnou. Tento trend se s každým rokem posouvá do stále širších oblastí,” popisuje Hendrik Meyer, CEO Bezrealitky. “Nastává tak paradoxní situace, kdy například starší chalupa bez pozemku u silnice stojí více než běžný byt v totožné lokalitě uprostřed zeleně.”
To dalo postupně vzniknout novému trendu takzvaných panelových chalup. Ten reaguje na množství levných bytů v panelových domech především v horských a podhorských oblastech v pohraničí nebo u bývalých vojenských újezdů. Ty jsou často doslova kroky od panenské přírody, ale pro běžné bydlení jsou kvůli chybějícím pracovním příležitostem neatraktivní. Roli specifického rekreačního objektu s případnou možností jednoduchého pronájmu však splní znamenitě. Nejedná se zatím o masový trend, do budoucna však může sílit.
"Jedná se o bytové domy, ve kterých nejčastěji bydlí starousedlíci, fungují v rámci běžných SVJ, jen část bytů zůstává prázdných. Občas bývají i v majetku obce, která je v minulosti vykoupila. Nachází se v místech, kde se produktivní člověk nemá šanci uživit. Často se navíc jedná o byty, které jsou již nějakou dobu vybydlené,” zmiňuje Hendrik Meyer. “Pro rekreaci se však paradoxně hodí skvěle. Pokud někdo potřebuje pouze místo na přespání v přírodě, kde si může celoročně nechat za bezpečnostními dveřmi třeba kolo a vyrážet do okolí, ten může mít panelovou chalupu už za pár set tisíc s možností jednoduché rekonstrukce. A ceny těchto objektů budou spíše stagnovat nebo klesat.”
Podobným způsobem funguje kouzlo českých maloměst. Také zde se nachází řada objektů, které kvůli přesunu obyvatel do spádových sídel ztratily svou rezidenční funkci a jsou trvale neobydlené. Jejich cena je díky tomu podprůměrná, často neprávem. Cenová hladina může být stlačena pod běžnou úroveň takzvaným efektem lokálního stigmatu – například bývalým průtahem obcí, který byl nahrazen obchvatem nebo již zrušeným průmyslovým provozem. Ceny nemovitostí v dané lokalitě na to však zatím kvůli nižší poptávce nezareagovaly. A právě tyto objekty se díky „second chance“ efektu mohou stát opět plnohodnotnými nemovitostmi.
“Opět se to týká především bývalých pohraničních měst. Spousta lidí vůči nim má předsudky, nevidí, kolik práce samosprávy udělaly v posledních letech na zlepšení životních podmínek a jak se proměnila struktura místních obyvatel,” zmiňuje Meyer. “Myslím si, že právě pro menší česká města bude současná sezona obrovskou vzpruhou. Pokud dokážou dobře zareagovat v rámci sebepropagace, mohou získat celou řadu nových vlastníků objektů, často bohatších a s městskými návyky, kteří mohou mít v dlouhodobém hledisku velice pozitivní dopad na ekonomiku samosprávy nebo obnovu života v obci.”
Kde se hledají levné rekreační objekty:
- · Podkrušnohoří
- · České Středohoří
- · Žatecko, Lounsko
- · Slavkovský les
- · Novoborsko
- · Vlašimsko
- · Sedlčasnsko
- · Náchodsko
- · Liberecko,Jablonec nad Nisou a okolí
- · Ústí nad Orlicí
- · Opavsko
- · Olomoucko
O Bezrealitky:
Bezrealitky jsou největší službou nabízející možnost přímého prodeje nebo pronájmu nemovitosti a zároveň jsou jedním z nejnavštěvovanějších českých realitních webů.
Měsíčně portál navštíví více než půl milionu zájemců o bydlení a každý měsíc se jeho prostřednictvím prodá zhruba 800 a pronajme kolem 3000 nemovitostí. Portál mimo jiné nabízí také kompletní správu a pronájem nemovitosti v rámci své služby Bezrealitky Nájem. Lidem portál na provizích, které by jinak museli zaplatit realitním kancelářím, ušetřil za rok 2019 přes dvě miliardy korun.
Kontakt na agenturu:
František Brož
FYI Prague
608 972 715
frantisek.broz@fyi.cz