LUXUS S NÁDECHEM HISTORIE
Novostavby „na zelené louce“ nemají jen samá plus. Nemusejí splynout s architektonickým rázem krajiny, někomu může vadit, že nemají žádný historický odkaz. Starší zajímavé budovy, jako jsou pivovary, věže, bývalé továrny či panská sídla to vše mají, a pokud se developerským firmám podaří uvést je zpět do života, vznikne tak luxusní bydlení, kde na vás dýchne historie. Navíc v monumentálním objektu, který má své nepopiratelné kouzlo.
NÁZOR ODBORNÍKA:
ING. ARCH. LUKÁŠ BÍLEK,
architektonická a projekční kancelář ABM architekti
Přestavby starých objektů jsou mi mimořádně sympatické. Je to totiž naplněná představa udržitelného rozvoje města – tedy využití uvolněných kapacit v zastavěném území se stávající infrastrukturou oproti zastavování volné a tolik vzácné krajiny mimo dosah infrastruktury. Dokonce si myslím, že by stát měl výrazným způsobem podporovat využití či recyklaci stávajících objektů oproti záměru stavět na zelené louce. V každém případě se u rekonstrukcí, zejména u těch, pro které se hledá nové využití, z pohledu architekta, vždy jedná o velmi zajímavé zadání. Člověk získává pocit, že cosi zachránil, choval se ohleduplně k prostředí. Pokud se mu navíc podařit zbavit objekt různých stavebních nánosů a objeví jeho hodnotné jádro, pak získá krásný koncept pro nové uspořádání a atmosféru nově vytvořeného prostředí.
LIBERTY BUILDING, PRAHA-VRŠOVICE
Typickou ukázkou přestavby staré továrny na luxus- ní bydlení je projekt Liberty Building společnosti Geosan Development, umístěný na rozhraní pražských Nuslí a Vršovic. II. etapa projektu spočívá v rekonstrukci funkcionalistické tovární budovy, kterou pro elektrotechnické závody ETA navrhl v roce 1924 Karel Bukovský. Stavbě dominovala šestiúhelná nárožní věž, která původně měla mít kulovitou kupoli s tlampači a střešní anténou. Účel věže byl víc než zajímavý. Byla v ní totiž situována nádrž pro požární vodu jímanou pravděpodobně z bočního ramene spodní vody potoka Botiče.
TOVÁRNA I RÁJ FILMAŘŮ
Během let továrna sloužila k nejrůznějším administrativním a průmyslovým účelům. Vyráběly se zde například součástky pro filmové projektory či rádia, elektrické hodiny, hrací automaty nebo chladicí přístroje. Stala se i objektem zájmu filmařů. Poskytla zázemí doposud nejnákladnějšímu českému akčnímu krimiseriálu Expozitura. Stavební práce na rekonstrukci Liberty Building byly zahájeny v květnu 2014. Dokončení je plánováno na léto 2015 a byty jsou již v prodeji.
NADSTANDARDNÍ BYT VE VĚŽI
Architektonický záměr developerského projektu společnosti Geosan Development pochází z pera ateliéru Slavíček. Industriální vzhled objektu zůstane zachován a nabídne prostorné loftové byty, z nichž některé budou mít výhled na Havlíčkovy sady. Nejatraktivnější bude právě mezonetový byt v šestiboké věži 5+kk o rozloze 294 m2. K bytu budou přiléhat tři velkorysé terasy o celkové ploše 216 m2 a nestandardní bude i jeho vybavení: výtah až do obytné části, předokenní rolety, designové schodiště a klimatizace. Nechybí ani systém větrání s rekuperací tepla. Samozřejmostí bude parkoviště v podzemním podlaží.
NÁZOR ODBORNÍKA:
ING. LADA KUNCOVÁ,
vedoucí marketingu a prodeje Geosan Development
Rekonstrukce historického objektu je oproti stavbě na „zelené louce“ složitější. Musí se najít cesta, jak propojit staré s novým a dodržet současné technické normy. Například při změně využití z bývalé továrny a následně kancelářské budovy na budovu s hlavní funkcí bytovou, je nutné provést třeba sanaci stávajících nosných konstrukcí a jejich zesílení. Dále pak najít taková řešení, aby došlo k propojení nových standardů s těmi platnými během výstavby objektu ve dvacátých letech. Tzv. brownfi elds, tedy opětovné využití již urbanizovaného území, nebývají v dnešní době ojedinělé. Přinášejí nejen možnost zachovat génia dobových architektů, ale i nabídnout bydlení v netypickém prostoru.
Zdařilým developerským projektem v přestavbách starších budov byl také projekt A7 Holešovický pivovar společnosti ING Real Estate Development. Komplex je citlivě začleněný do původní zástavby pražských Holešovic a rozprostírá se mezi ulicemi U Průhonu, Komunardů, U Uranie a Na Maninách na pozemcích bývalého Prvního pražského měšťanského pivovaru. Rezidenční projekt se skládá z nově postavených bytových domů se 115 bytovými jednotkami a ze zrekonstruovaného objektu bývalé pivovarské spilky se 40 byty, z nichž je většina loftových, a 15 komerčními prostorami v přízemí.
DŮM S BOHATOU HISTORIÍ
Budova pivovaru je dalším typickým případem domů s bohatou historií. První pražský měšťanský pivovar, známý též jako holešovický pivovar Měšťan, tu byl založen v roce 1895 a patří mezi výjimečné průmyslové stavby v České republice. Jeho provoz byl ukončen až v 90. letech 20. století a kromě piva k němu patří i kultura. V pivovarské zahradě totiž působilo divadlo Uranie. Vyrostl zde také pavilon pro hudebníky a přistavěla se výčepní místnost. Můžeme zde zavzpomínat na slavné divadelní časy spojené se jmény hereckých osobností jako byly Dana Medřická, Rudolf Deyl ml., Miloš Nedbal a jiní. Divadlo se tu hrálo až do roku 1944.
HLAVNÍ HIT: LOFTOVÉ BYTY
V případě tohoto projektu jde o krásnou ukázku symbiózy historických budov se soudobou architekturou. Je doplněn zelenými plochami a nabízí klidné bydlení v nadstandardním provedení nedaleko centra hlavního města. Původní industriální objekty v areálu byly rekonstruovány pro komerční využití a jeden z objektů nabídl tolik žádané loftové byty, které umožňují zcela specifické a individuální možnosti vytvoření unikátního bydlení. Typickým znakem loftového bytu jsou vysoké zdi s obrovskými okny. Světlost a velkorysost umocňují autentické „tovární“ stavební prvky: režné zdivo, obnažené nosné trámoví, kovová schodiště a zábradlí. Vše působí účelně a logicky. Prostor lze rozčlenit horizontálně vestavbou jednoho, případně dvou až tří otevřených pater, která spojuje centrální schodiště – významný interiérový prvek.
KDE SE VZAL LOFT?
Lofty jako fenomén ateliérového bydlení vzešly koncem 60. let minulého století z newyorských uměleckých kruhů. Ty byly spjaté s bohémskou čtvrtí Soho, ve které řešily nedostatek levného a dostupného bydlení stěhováním do opuštěných továrních hal, kotelen a skladů.